Typ urządzenia Zakres średnic Granulacja ścierniwa Zapotrzebowanie powietrza przy ciśnieniu pracy 6,5 bar
Hollo-Blast Junior 19  – 50 mm maks. 0,60 mm 2,2 m 3 /min.
Hollo-Blast 50  – 305 mm maks. 1,18 mm 10 m 3/min.
Spin-Blast 200 – 915 mm maks. 1,20 mm 7 – 17 m 3/min.
Spin-Blast Large 900 – 1520 mm maks. 1,20 mm 17 m 3 /min
Urządzenie podłącza się do standardowej piaskarki w miejsce dyszy. Mieszanka ścierniwa i powietrza jest kierowana na końcówkę rozpraszającą, która powoduje skierowanie ścierniwa na wewnętrzne powierzchnie czyszczonej rury. Urządzenie jest wyposażone w cztery podwójne pierścienie o różnych średnicach, które po zamocowaniu na korpusie urządzenia powodują ustalenie położenia w osi rury. Końcówka rozpraszająca oraz tulejki są wykonane z węglika wolframu. Fabrycznie urządzenie jest wyposażone w krótką lancę rurową, umożliwiającą czyszczenie rur do długości 1025mm. Do piaskowania dłuższych odcinków rur należy zastosować przedłużenie z rury 3/8”. Używane ścierniwo musi być dobrze przesiane i suche. Można używać wszystkich popularnych rodzajów ścierniwa (z wyjątkiem tlenku aluminium i węglików krzemu), choć miękki piach daje mierne efekty.

Podłączenie i czyszczenie odbywa się podobnie jak urządzeniem Hollo - Blast Junior. Do czyszczenia rur w zakresie średnic 51 – 76 mm używa się nieuzbrojonego urządzenia podłączonego do przewodu ścierniwa oprawą CHE-2 lub rurą o średnicy 1¼” (31.75 mm) i długości odpowiadającym minimum połowy długości czyszczonej rury.

Czyszczenie rur w zakresie średnic 76 – 127 mm odbywa się przez zamocowanie na korpusie urządzenia dwóch pierścieni z czterema kompletami kołków o różnych długościach. Pozwalają one na ustawienie urządzenia dokładnie w osi rury zapewniając równomierne czyszczenia całej, czyszczonej powierzchni. Zawsze należy dobierać długość kołków najbliżej odpowiadające średnicy czyszczonej rury.

Jeśli stopień zanieczyszczenia, korozji czyszczone rury jest niewielki można po włożeniu urządzenia do rury pchać je równomiernie od siebie, wówczas ścierniwo wraz z zanieczyszczeniami będzie wydmuchiwane na zewnątrz z drugiego końca rury. Jeśli powierzchnia wymaga intensywnego czyszczenia, należy przepchnąć urządzenie do końca rury, uruchomić piaskowanie i równomiernie ciągnąć urządzenie do siebie.

Czyszczenie rur w zakresie średnic 127 – 305 mm odbywa się bez pierścieni i kołków, a z użyciem wózka rozporowego. Korpus urządzenia mocujemy w uchwyty wózka, a średnicę odpowiadającą wymiarowi czyszczonej rury ustalamy nakrętkami. Dostępne dwa typy urządzenia: z dyszą o średnicy 12,5 mm dla ścierniw o granulacji do 0,72 mm oraz z dyszą o średnicy 16 mm dla ścierniw o granulacji

do 1,2 mm.

Zapotrzebowanie powietrza przy dyszy 12,5 mm ok. 5,5 m3/min, a przy dyszy 16 mm ok. 10 m3/min przy ciśnieniu pracy 6 bar.

Urządzenie podłącza się w miejsce standardowej dyszy piaskarskiej. Wyposażone w wózek centrujący z trzema kompletami prowadnic o różnych długościach. Ścierniwo jest wyrzucane przez dwie dysze wkręcone do obrotowej głowicy. Wbudowany hamulec pozwala na zmniejszenie prędkości obrotowej głowicy, utrzymując optymalną prędkość piaskowania. Założony stopień czystości powierzchni uzyskuje się poprzez prędkość ręcznego przesuwu urządzenia przez rurę.

W zależności od stosowanego ścierniwa i średnicy rury można zastosować wymienne dysze piaskarskie o różnych średnicach i długościach. Dysze o średnicy 6,5 mm wymagają 7 m3/min powietrza, o średnicy 8 mm – 10 m3/min., a o średnicy 9,5 mm – 17 m3/min.
SPIN BLAST Large

Różni się od SPIN BLAST większym wózkiem centrującym oraz większa głowicą obrotową z dyszami używanymi do standardowego oczyszczania.

Pozostałe dane techniczne jak wyżej.

Narzędzie PBT-1 do czyszczenia rur jest idealnym rozwiązaniem do czyszczenia rur o średnicy wewnętrznej od 2“ (50 mm) do 12“ (300 mm). PBT-1 składa się z dyszy Venturiego wykonanej z węglika boru, posiadającej odchylną okrągłą końcówkę z węglika boru, która wyrzuca środki czyszczące w stały, kołowy sposób. Węglik boru zapewnia małe zużycie i długi czas użytkowania. Kołnierze środkujące i wózek umożliwiają stosowanie PBT-1 do dowolnej rury o wewnętrznej średnicy od 2” (50mm) do 12” (300mm). PBT-1 bez zastosowania kołnierzy środkujących umożliwia czyszczenie rur o średnicy wewnętrznej 2” (50mm). PBT-1 z zastosowaniem kołnierzy środkujących umożliwia czyszczenie rur o średnicy wewnętrznej od 3” do 5”. PBT-1 z wózkiem środkującym może być regulowane, aby obsługiwać wszystkie średnice wewnętrzne od 5” do 12”.
PBT-2 jest urządzeniem pomocniczym dla wszystkich maszyn Contracor do czyszczenia strumieniowego; umożliwia łatwe czyszczenie wewnętrznych powierzchni rur stalowych. Jest trwałe, przenośne, a przede wszystkim łatwe w stosowaniu, pozwalające na znaczny wzrost wydajności pracy. PBT-2 składa się z regulowanego wózka środkującego, na którym jest zamontowany silnik o napędzie pneumatycznym, który obraca głowicę do czyszczenia pneumatycznego, która zapewnia uzyskanie jednolicie wyczyszczonej powierzchni. Wózek można regulować w sposób ciągły dla wewnętrznej średnicy od 12” (300mm) do 36” (900mm). Silnik jest napędzany sprężonym powietrzem. Szybkość obrotową można zmieniać w sposób ciągły, co pozwala na zapewnienie wysokiej elastyczności pracy w przypadku wszystkich stopni skorodowania wewnętrznych powierzchni. Zespół PBT-2 może pracować z wszystkimi rozmiarami dysz o wewnętrznej średnicy od 5,0 mm to 9,5 mm.

WSPÓŁPRACUJEMY